عضویت در خبرنامه
چاپ دانلود ارسال

کاریکاتورسبک زندگی

۲۹ بهمن ۱۳۹۲ کد مطلب: 643

 

 

امام صادق (ع): خدای متعال می‌فرماید: مردم خانواده من هستند، پس محبوبترین آنان نزد من كسانی هستند كه با مردم مهربان‌تر و در راه برآوردن نیازهای آنان كوشاتر باشند. و همچنین پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: كسی كه برای كمك به برادر خود و سود رساندن به او اقدام كند، پاداش مجاهدان در راه خدا به او داده خواهد شد. و كسی كه در راه برآوردن نیاز برادر مؤمن خود بكوشد، گویی نُه هزار سال با روزه گرفتن و شب زنده داری كردن، خدا را عبادت كرده باشد.
 
 

در قسمت های قبلی سری کاریکاتورهای یادش بخیر اون وختا به بررسی موضوعات مصرف گرایی و کسب و کار پرداخته شد. در این قسمت  به بررسی موضوع رسیدگی به تربیت فرزندگان در سبک زندگی قدیمی ترها و همچنین احترام به بزرگ ترها در محیط عمومی جامعه می پردازیم. همچنین به فرهنگ انسانهایی که شاید سواد نداشتند اما معلمهای خوبی برای ما بودند اشاره خواهد شد.

 
در روايات احترام به بزرگترها و رسیدگی به کودکان از تکالیف هر فرد مسلمان در اجتماع بيان شده است.  پيامبر اكرم (ص) در اين زمينه مي فرمايند : ((ليسَ مِنّا لَمْ يُوَفَّرْ كبيرِنا وَ لَمْ يَرْ حَمْ صغيرِنا)) احترام گذاشتن به مسلمان مو سفید و سالخورده از جمله تجلیل خداست و از ما نیست کسی که بزرگسال ما را احترام نکند و به خردسال ما مهربانی نکند.
اصول کافی جلد 3 صفحه 240 
 

 

در قسمتهای قبلی سری کاریکاتورهای یادش به خیر اون وختا به بررسی موضوعات و سبک زندگی هایی پرداختیم که در گذشته پر رنگ تر  و نمایان تر از حال بود. در این بخش به نتایج معضلی اشاره می کنیم که گریبانگیر شهرسازی ها و فرهنگ ما شده است. اتفاقاتی که به دلیل اینکه آرام آرام وارد زندگیمان شده است با همان آرامی در فرهنگمان نفوذ پیدا کرده است. فرهنگ همسایه و توجه به همسایه که در روایات ما از جایگاه بسیار عظیمی برخوردار است به مرور زمان در حال کمرنگ تر شدن است. به روایاتی در این زمینه توجه فرمایید:

امام علی علیه السلام:

وَالجِوارُ أَربَعونَ دارا مِن أَربَعَةِ جَوانِبِها؛
تا چهل خانه از چهار طرف همسايه به شمار مى آيند.

امام علی علیه السلام:

شيعَتُنَا المُتَباذِلونَ فى وِلايَتِنا، اَلمُتَحابّونَ فى مَوَدَّتِنا اَلمُتَزاوِرونَ فى اِحياءِ اَمرِنا اَلَّذينَ اِن غَضِبوا لَم يَظلِموا وَ اِن رَضوا لَم يُسرِفوا، بَرَكَةٌ عَلى مَن جاوَروا سِلمٌ لِمَن خالَطوا؛

شيعيان ما كسانى اند كه در راه ولايت ما بذل و بخشش مى كنند، در راه دوستى ما به يكديگر محبت مى نمايند، در راه زنده نگه داشتن امر و مكتب ما به ديدار هم مى روند. چون خشمگين شوند، ظلم نمى كنند و چون راضى شوند، زياده روى نمى كنند، براى همسايگانشان مايه بركت  اند و نسبت به هم نشينان خود در صلح و آرامش اند.
 
پیامبر اکرم (ص):
حُرمَةُ الجارِ عَلَی الجارِ کَحُرمَةِ اُمِّه.
رعایت حرمت همسایه همانند احترام مادر لازم است.
 

در قسمت های قبلی سری کاریکاتورهای یادش بخیر اون وختا به بررسی موضوعات مصرف گرایی، کسب و کار، فرهنگ خانوادگی و اجتماعی دیروز و امروز و همسایه داری پرداخته شد. در این قسمت  به بررسی موضوع اخلاق پهلوانی و موضوع جوانمردی می پردازیم.

معصومین علیهم السلام بر جوانمردی و دستگیری از مردم تاکید بسیار دارند. امام صادق علیه السلام در مورد کمک به دیگران و مهربانی به آنها می فرمایند: قال الله عزّوجل: ألخَلقُ عِیالی فَأَحبُّهُمْ إِلیَّ أَلْطَفُهمْ بِهمِ وَ أَشعاهُمْ فی حَوائِجِهِمْ. «الكافی، ج 2، ص 199»

خدای متعال می‌فرماید: مردم خانواده من هستند، پس محبوبترین آنان نزد من كسانی هستند كه با مردم مهربان‌تر و در راه برآوردن نیازهای آنان كوشاتر باشند. 
 
امام علی (ع) نیز با تاکید بر جوانمردی و خویشتن داری در عین قدرت، در این رابطه می فرمایند: کل قوی غیر الله سبحانه ضعیف. (غرر الحکم : 4 / 536)
هر نیرومندی جر خداوند سبحان، ضعیف وناتوان است (پس به زوربازو وسایر توانایی هایتان مغرور نشده واز آن سوء استفاده نکنید). 
 
لاتکن قویاً علی ضعیف (غرر الحکم : 6 / 436)
برای افراد ضعیف ، قوی مباش (وبه آنها زورگویی وستم مکن). 
 
اقوی الناس ، اعظمهم سلطاناً علی نفسه (غرر الحکم)
در بین مردم آن کس از همه قوی تر است که تسلطش بر هوای نفس خویش، بیشتر باشد. 
 
و ایشان در نهایت در فرازى از دعاى کميل عرضه مى دارند :
پروردگارا ! پروردگارا ! پروردگارا ! اعضاء وجوارح مرا ، در راه خدمت به خودت، قوى ونيرومند گران. 
 

 

 

در این قسمت به بررسی نحوه ازدواج جوانان ، معضل بالا رفتن سن ازدواج وخواستگاری در شرایط امروز جامعه می پردازیم.

 

در این قسمت ودر ادامه مبحث قسمت هفتم به بررسی ابعاد دیگری در موضوع خواستگاری و ازدواج جوانان شامل تجمل گرایی در مجالس خواستگاری و مهریه دختران می پردازیم.

 


نام:                       

پست الکترونیک: 
نظر شما:  

نظرات بینندگان

ناشناس|
|۱۳۹۲/۱۱/۳۰ ۱۴:۵۱
پاسخ
واقعا که عالی بود .ای کاش روزنامه ها هم کار می کردن تا مردم استفاده می کردن.
ناشناس|
|۱۳۹۲/۱۲/۵ ۱۰:۵۴
پاسخ
اگر بسود که در روزنامه ها منتشر بشود ، مخاطب بیشتری را پوشش می دهد .لطفا برای روزنامه ها هم ارسالش کنید

آخرین عناوین

نظر سنجی

به نظر شما تدابیر شورای فرهنگ عمومی کازرون چقدر توانسته است سن ازدواج را در کازرون پایین بیاورد و فرهنگ ‏ازدواج آسان را نهادینه کند؟
نتوانسته هیچ تاثیری بگذارد چون طرح و تدبیری در این زمینه از طریق شورا ارائه واجرانشده است
نتوانسته هیچ تاثیری بگذارد در حالی که فعالیت های زیادی در این زمینه توسط این شورا صورت گرفته است
نسبتا تاثیرگذار بوده است
طرح ها و تدابیر خوبی از طرف شورا اجرا شده که نتایج موثر زیادی داشته است
 
کاریکاتور روزنامه های امروز کشور آرمان الکترونیک مرکز تخصصی عرضه سیستم های حفاظتی و دوربین های مداربسته در کازرون پایگاه خبری تحلیلی شیرازه تبلیغات شما