// // اخبار-چرایی پیشتازی مردم کازرون در انقلاب
شرح خبر

حاج حسین مختاری؛

چرایی پیشتازی مردم کازرون در انقلاب

خبرنگار :
۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۹:۵۰
کد مطلب : 10133
204

فرهنگ ظلم ستیزی و عدالت خواهی مردم کازرون با هدایت های روحانیون شجاع وقت مانند شهید دانشجو و مرحوم حجه الاسلام پیشوا و دیگران در سال های پیش و شجاعت های بی نظیر و پیشگامی انسان های وارسته قبل چون مرحوم مهندس طاهری و برادران باقری نژاد، هر کدام ستاره ای درخشان در شب تاریک ظلم بودند که با ایثارگری های خویش و تحمل زندان و شکنجه راه مبارزه را برای مردم هموار می نمودند

به مناسبت دهه مبارک فجر، گفتگوی کوتاهی را با حاج حسین مختاری، از انقلابیون مشهور کازرون داشتیم که در زیر با هم میخوانیم:

* چرا شهرستان کازرون در بین مجموعه کل استانها و شهرستانهای کشور جزء یازده شهر حکومت نظامی بود؟

مردم کازرون خونگرم و غیرتمندند و در شجاعت نمونهاند. و این اوصاف را مرهون آموزشهای دینی و پیشگامان مورد اعتمادشان هستند. با ملاحظه شهرهای دیگر مانند جهرم، اصفهان و قم، حکومت نظامی در آنها برقرار شد، این مطلب روشنتر میشود.

 

* زمینه حرکتهای انقلابی ذکر شده در شهرستان را برخاسته از چه می دانید؟

 فرهنگ ظلمستیزی و عدالتخواهی مردم کازرون با هدایتهای روحانیون شجاع وقت مانند شهید دانشجو و مرحوم حجهالاسلام پیشوا و دیگران در سالهای پیش و شجاعتهای بینظیر و پیشگامی انسانهای وارسته قبل چون مرحوم مهندس طاهری و برادران باقرینژاد، هر کدام ستارهای درخشان در شب تاریک ظلم بودند که با ایثارگریهای خویش و تحمل زندان و شکنجه راه مبارزه را برای مردم هموار مینمودند و زمینه پیشتازی مردم و در صحنه نگهداشتن آنان را رقم زدند.

 علاوه بر آن، وجود جلسات دینی و انقلابی، جوانان را با مکتب مبارزه آشنا میکرد. از جمله جلسات انجمن امور دینی مستقل کازرون که سازمانی متشکل بود و جمعی از جوانان مبارز و دلسوز با هجرت به شهرها و روستاهای کازرون و ممسنی در تنویر افکار عمومی تأثیر بهسزایی داشتند و همواره مورد تعقیب دستگاه حاکمان زمان بودند و بعضاً دستگیر و بازداشت شدهاند.

اخبار مرتبط:

موافق: 3219
مخالف: 2014

کازرون خبر پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد را منتشر نخواهد کرد . لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید. توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائیدچندرسانه ای