// // اخبار-رهبران انقلاب در فارس چه کسانی بودند؟
شرح خبر

محمدمهدی اسدزاده؛

رهبران انقلاب در فارس چه کسانی بودند؟

خبرنگار :
۲۱ بهمن ۱۳۹۶ - ۲۱:۵۱:۰۴
کد مطلب : 10134
204

پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران، بی شک مرهون مبارزات و آگاهی بخشی بزرگانی بود که در طول بیش از یک قرن، یعنی از آغازین روزهای مشروطه، تا پیروزی انقلاب اسلامی از همه وجود خویش مایه گذاشتند و زندان و تبعید و شکنجه را به جان خردیدند.

محمدمهدی اسدزاده؛ پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در ایران، بیشک مرهون مبارزات و آگاهیبخشی بزرگانی بود که در طول بیش از یک قرن، یعنی از آغازین روزهای مشروطه، تا پیروزی انقلاب اسلامی از همه وجود خویش مایه گذاشتند و زندان و تبعید و شکنجه را به جان خردیدند.

کسانی همچون مرحوم شهید آیتا... اصطهباناتی و انجمن اسلامی مردم فارس که در زمان مشروطه رهبری مردم را به دوش کشید و سرانجام به دست سلطنتطلبان در استبداد صغیر به شهادت رسید. پس از او مرحوم آیتا.. سید عبدالحسین لاری که علم مبارزه را به دوش گرفت و رهبری مجاهدین جنوب را بخصوص در زمان اشغال ایران در دوران جنگ جهانی اول به عهده داشت و مبارزانی که در میانه نبرد با انگلیس خبیث و متجاوز جنگیدند. کسانی چون مرحوم ناصردیوان کازرونی، صولتالدوله قشقایی، زائر خضرخان، شیخ حسین چاهکوتاهی و... . مبارزه ادامه داشت و داشت... تا آن زمان که مرحوم آیتا... حسینیالهاشمی با حزب برادران چراغی نو را در مبارزه دینی روشن نمود. با شروع نهضت امام در دهه چهل، خیزش کسانی چون مرحوم مهندس رجبعلی طاهری و شهیدآیتا... ربانی شیرازی که رهبری کلی مردم فارس را بر عهده داشتند و کسانی چون شهید آیتا... دستغیب، مرحوم آیتا... پیشوا، مرحوم آیتا... محلاتی و ... که حرکت را سرعت میبخشیدند.

اخبار مرتبط:

موافق: 3219
مخالف: 2014

کازرون خبر پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد را منتشر نخواهد کرد . لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید. توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائیدچندرسانه ای