// // اخبار-هشدار فرمانده انتظامی کازرون در مورد کلاهبرداری های تلفنی و پیامکی
شرح خبر

هشدار فرمانده انتظامی کازرون در مورد کلاهبرداری های تلفنی و پیامکی

خبرنگار :
۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۱:۳۹
کد مطلب : 10156
204

افراد سودجو با تماس تلفنی و معرفی خود بعنوان رادیو جوان و یا ارسال پیامک به صورت انبوه به تلفن همراه شهروندان مبنی بر اینکه شما برنده مسابقه شده اید یا با عنوان شرکت در قرعه کشی...

به گزارش"کازرون خبر"، سرهنگ عبادی نژاد، فرمانده نیروی انتظامی کازرون در مورد کلاهبرداری های تلفنی و پیامکی هشدار داد.

عبادی نژاد اظهار داشت: افراد سودجو با تماس تلفنی و معرفی خود بعنوان رادیو جوان و یا ارسال پیامک به صورت انبوه به تلفن همراه شهروندان مبنی بر اینکه شما برنده مسابقه شده اید یا با عنوان شرکت در قرعه کشی، هموطنان را تشویق به پیگیری جهت دریافت جایزه نموده و ضمن افزایش حس کنجکاوی و اشتیاق مخاطبان و ایجاد ارتباط و با استفاده از روشهای مختلف فریب دهنده اقدام به کلاهبرداری می کنند.
وی ادامه داد: در این روش کلاهبرداران با استفاده از اعتماد برخی افراد جامعه اقدام به کلاهبرداری از آنان می نمایند.

فرمانده پلیس شهرستان کازرون گفت: در این گونه موارد فرد کلاهبردار با ارسال پیامکی یا تماس تلفنی به شخص قربانی وی را برنده جایزه اعلام کرده و از وی درخواست می کند مشخصات کامل خود را به شماره ای که اعلام می کند ارسال کند. فرد قربانی با توجه به کم هزینه بودن، به این کار اقدام کرده و بعد از ارسال اطلاعات، پیامی را دریافت می کند مبنی بر اینکه اطلاعات ارسالی شما با اطلاعات فرد برنده شده همسان است.

عبادی نژاد افزود: در مرحله بعد کلاهبردار با دادن شماره حساب، درخواست می کند از طریق اینترنت وجه مورد نیاز جهت انجام امور اداری و ارسال جایزه را پرداخت نماید و یا از مردم خواسته می شود به دستگاه خودپرداز مراجعه نمایند که در صورت اجرای درخواست های فرد کلاهبردار، متوجه می شوند  که حسابشان مورد دستبرد قرار گرفته و از جایزه خبری نیست و در برخی موارد نیز رمز دوم حساب را فعال نموده و از آن سوء استفاده می کنند.

وی افزود: هرگونه درخواست جهت مراجعه به عابر بانک به منظور دریافت جایزه و غیره را از سوی افراد ناشناس به عنوان زنگ خطری جدی برای خود بدانید!


رئیس پلیس شهرستان کازرون به شهروندان توصیه کرد: به هیچ عنوان اطلاعات مهم حساب بانکی خود را در اختیار دیگران قرار نداده و برای واریز مبلغ به حسابتان صرفا داشتن شماره حساب یا شماره کارت بانکی کافی است و بقیه اطلاعات حساب بانکی از جمله رمز اول یا دوم، کد CCV2، تاریخ انقضای کارت و حتی مراجعه شما به دستگاه خودپرداز هیچ لزومی ندارد. همچنین باید رمزهای بانکی خود را به صورت دوره ای تغییر دهید  و از اعدادی مثل شماره شناسنامه، سال تولد و سایر اعدادی که قابل حدس زدن باشند استفاده نکنید.


عبادی نژاد تاکید کرد: در صورت دریافت چنین پیامکهایی از صحت پیامک ارسال شده، از طریق مراجعه به سایت رسمی آن موسسه یا مراجع صلاحیت دار  یا تماس تلفنی با شماره های تلفن رسمی اطمینان حاصل کنید. هموطنان عزیز می توانند موارد مشکوک و مجرمانه را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir جهت پیگیری گزارش نمایند.

اخبار مرتبط:

موافق: 3219
مخالف: 2014

کازرون خبر پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد را منتشر نخواهد کرد . لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید. توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائیدچندرسانه ای