// // اخبار-با طرح کاهش مصرف آب، مقام دوم کشت چغندر قند به فارس رسید
شرح خبر

بازدید مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی از کشت پاییزه چغندر قند کازرون؛

با طرح کاهش مصرف آب، مقام دوم کشت چغندر قند به فارس رسید

خبرنگار :
۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۹:۲۴:۳۰
کد مطلب : 10161
204

مشاور وزیر و مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی از اولین کشت پاییزه چغندر قند در شهرستان کازرون، استان فارس بازدید کرد.

به گزارش "کازرون خبر"، علیرضا یزدانی، مشاور وزیر و مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی از اولین کشت پاییزه چغندر قند در شهرستان کازرون در استان فارس بازدید کرد.

یزدانی در این بازدید گفت: ایران جزو ۱۳ کشور است که در آن شکر هم از نیشکر و هم از چغندرقند تولید می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر طرحی برای توسعه نیشكر نداریم عنوان کرد: ما به دنبال افزایش بهره وری آب با افزایش عملكرد در واحد سطح و در مناطقی كه شرایط آب و هوایی اجازه دهد، هستیم. بنابراین برنامه توسعه کشت پاییزه چغندرقند به طور جدی در دستور كار قرار دارد.

این مقام مسئول هدف اصلی کشت پاییزه، را مدیریت بحران آب دانست و افزود: در سال جاری در کشت بهاره چغندر قند به ازای هر مترمکعب مصرف آب،  ۷۴۰ گرم شکر تولید شده و این در حالی است كه در کشت پاییزه چغندر قند به ازاء مصرف یک متر مكعب آب بیش از ١٤٠٠ شكر تولید شده است .

یزدانی همچنین به كاهش ٥٠ درصدی مصرف آب در كنار كاهش هزینه های تولید در واحد سطح  در كشت پاییزه چغندرقند اشاره  کرد و لزوم ورود این زراعت را در تناوب زراعی با هدف تولید پایدار متذكر شد.

وی اضافه کرد: در مناطق جنوب غربی تا جنوب شرقی استان فارس ظرفیت کشت پاییزه چغندرقند وجود دارد چون علاوه بر شرایط مناسب آب وهوایی، این مناطق دچار بحران آب شده اند و زراعت پاییزه چغندرقند در این مناطق علاوه بر استفاده از آب سبز، باعث تثبیت اشتغال كشاورزان خواهد شد. از دیگر برنامه های وزارت جهادكشاورزی توسعه كشت نشایی چغندرقند است كه این امر به طور جدی در دستوركار قرار دارد.

 مشاور وزیر و مجری طرح چغندر قند وزارت جهاد کشاورزی از بسته های حمایتی دولت شامل کمک بلاعوض یارانه خرید ادوات کاشت و برداشت، و همچنین نشاءكارهای تخصصی چغندرقند، پرداخت بخشی از سود تسهیلات بانکی، کمک هزینه حمل و خرید تضمینی جهت ترویج کشت پاییزه چغندرقند به کشاورزان خبر داد.

یزدانی اظهار کرد: به دنبال فعال کردن کارخانه های قند کشور برای توسعه این طرح در راستای اقتصاد مقاومتی هستیم.

وی خاطر نشان کرد:  امسال پس از ۱۷ سال کارخانه قند دزفول و پس از ۱۰ سال تعطیلی، کارخانه قند فسا مجددا بازسازی و فعال شدند؛ به دنبال راه اندازی کارخانه های جدید در جنوب كشور بخصوص در خوزستان و ایلام هستیم و امیدواریم با ورود ٥ كارخانه قند استان فارس سطح زیر كشت چغندرقند پاییزه استان افزایش یابد.

لازم به ذکر است، فارس با سطحی بالغ بر هزار و ۳۰۰ هکتار پس از خوزستان با سطح زیر كشت بیش از ۱۲ هزار هكتار مقام  دوم از نظر سطح زیر کشت چغندر قند در بین استان های کشور را داراست که در کازرون امسال برای اولین بار و در سطحی حدود صد هکتار از اراضی زراعی به کشت چغندر قند پاییزه اختصاص داده شد.

اخبار مرتبط:

موافق: 3219
مخالف: 2014

کازرون خبر پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد را منتشر نخواهد کرد . لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید. توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائیدچندرسانه ای