en ucuz iek, online iekcisi

iekci

Antalya iekcisi

Uygun fiyata gl

uygun fiyata gl sevgiliye en gzel hediyedir
 // // اخبار- شبه پارتی در لباس محلی؛ این بار در دانشگاه سلمان فارسی/ نمایشگاه اقلیم هفت‌رنگ با چاشنی هنجارشکنی!
شرح خبر

شبه پارتی در لباس محلی؛ این بار در دانشگاه سلمان فارسی/ نمایشگاه اقلیم هفت‌رنگ با چاشنی هنجارشکنی!

خبرنگار :
۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸:۲۹
کد مطلب : 10332
204

نمایشگاه اقلیم هفت رنگ در دانشگاه سلمان فارسی کازرون هفته گذشته محفلی برای رقص و پایکوبی شد و این موضوع تبدیل به اپیدمی مسموم فضاهای آموزشی شده است.

طی یک ماه اخیر در گوشه و کنار استان فارس خبرهایی از هنجارشکنی در مدارس در فضای مجازی منتشر شد.جشن عبادت مدرسه ای در زرین دشت، مراسم صبحگاه مدرسه ای در نورآباد ممسنی به مناسبت سالروز 12 بهمن و باز هم شبه پارتی با لباس محلی در یکی از مدارس زرین دشت...!

این وقایع ناموزون و نامتعارف ادامه داشت و شرایط به گونه ای طراحی شده بود که لباس بومی و محلی پوششی بر این هنجارشکنی علنی باشد.

واکنش امام جمعه زرین دشت و تذکر به مسوؤلان آموزش و پرورش این شهرستان موضع به موقع و شایسته ای بود که اتخاذ شد و انعکاس فراوان داشت اما آنچه دل هر انسان آزاده و متدین را به در می آورد این بود که این هنجارشکنی ها در آیینی دینی در زرین دشت و آیینی انقلابی در نورآباد رخ داده بود.

این مسئله رقص دسته‌جمعی دختران دانش‌آموز را بغرنج‌تر از آنچه ظاهر قضیه نشان می‌داد، کرده بود؛ اما ستون‌های انقلابی و دینی در ابعاد گسترده اجازه لیبرالیزه کردن فضاهای آموزشی را نمی دهند و در موقعیتهایی این چنین واکنش مناسب و موضع محکم دارند.

باخبر شدیم هفته گذشته در دانشگاه سلمان فارسی کازرون در قالب نمایشگاهی تحت عنوان "اقلیم هفت رنگ" چند دانشجو به رقص محلی پرداخته و محفلی برای سایر دانشجویان فراهم آورده اند. صدای ساز و دهل در حد نامتعارف آن در فضای نمایشگاه پخش بوده و دانشجویان به جای بهره مندی از آثار ارائه شده در نمایشگاه و شناخت محصولات بومی قومیت های متعدد کشورمان، به تماشای رقص و پایکوبی ایستاده اند.

اینجاست که هدف اصلی برپایی چنین نمایشگاهی مورد بازخواست قرار می گیرد؛ چرا که دانشجویان به جای توجه به آثار بومی و محلی، معطوف به ظواهر به ظاهر شاد اما نامتعارف و خارج از چارچوب عرف دانشگاه شدند. اگر قرار است دانشجویان ما با دست ساخته های بومی و فرهنگ قومیت ها آشنا شود پس ایجاد حواشی چه معنایی دارد؟

 

شبه پارتی در لباس محلی؛ این بار در دانشگاه سلمان فارسی/ نمایشگاه اقلیم هفت رنگ یا هنجارشکنی علنی!

دومین موضوعی که این حرکت را ناشایست جلوه می دهد، اجرای چنین برنامه هایی در محیط آموزشی است که با ماهیت آموزش سنخیتی ندارد.

به نظر می رسد حرکتی حلزونی شکل برای عادی سازی و قبح زدایی از رقص و حرکات موزون –بخوانید ناموزون- در فضاهای آموزشی شکل گرفته که باید با جدیت پیگیری و با آن مقابله شود؛چرا که قبح زدایی آرام و تدریجی می تواند حتی از چشم عموم مردم نیز دور بماند و ذره ذره بر پیکره اعتقادات دینی و باورهای انقلابی فرود آید.

مسؤول تحلیل بسیج دانشجویی دانشگاه سلمان فارسی کازرون در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجو، با اشاره به وقایع رخ داده در این دانشگاه گفت: پس از برپایی رقص و پایکوبی در محل نمایشگاه هفت اقلیم، انتظار داشتیم معاون فرهنگی دانشگاه با این موضوع برخورد کند اما این اتفاق نیفتاد.

محمد بارانی بیان کرد: دانشگاه مکان رقص و پایکوبی نیست و این نمایشگاه باید با روندی کنترل شده برگزار میشد.

وی تصریح کرد: مسئول فرهنگی دانشگاه باید برگزارکنندگان را قبل از برپایی نمایشگاه توجیه می کرد و به آنها متذکر می شد که استفاده از هر موسیقی محلی به شکل متعارف باشد تا کار به جایی نکشد که اگر رهگذری از نزدیک محل عبور کرد فکر کند در دانشگاه جشن عروسی برپا است.

مسوؤل تحلیل بسیج دانشجویی دانشگاه سلمان فارسی کازرون خاطرنشان کرد: معرفی آثار بومی و محلی فی نفسه اقدام ارزشمندی است اما در کنار آن چنین اشتباهاتی وجهه محیط علمی دانشگاه را زیر سئوال می برد.

بارانی اظهار کرد: در حال حاضر ما مشغول پیگیری این موضوع هستیم و برگزارکنندگان را مورد بازخواست قرار می دهیم.

وی با اشاره به اینکه پیش از این نیز چندین بار این اتفاق در همایش های دانشگاه سلمان رخ داده، اضافه کرد: مسوؤل فرهنگی دانشگاه اگر قصد ممانعت از برپایی رقص و پایکوبی داشت در موارد قبلی هم برخورد جدی می کرد .

یکی از دانشجویان بسیجی نیز در خصوص این مراسم گفت: همه ما با وحدت، تقویت و تحکیم روابط اقوام مختلف کشور بلکه خارج از کشور موافق هستیم و این رویکرد از اولویت های کار فرهنگی محسوب می شود وما نیز از آن غافل نبوده بلکه در این عرصه فعالیت داشته و خواهیم داشت .

وی افزود: اما به نمایشگاه اقیلم هفت رنگ نقدهای بسیار وارد است؛ چرا که حرکات موزون و ناشایست دانشجوهایی بر اثر جو ساخته شده و بی نظارتی مسوؤلان دانشگاه فقط سطح فرهنگ و اعتبار یک دانشگاه را از یک محل کسب علم و تربیت تا حد محلی برای تفرج و مسخره بازی تنزل می دهد.

این دانشجوی بسیجی تصریح کرد: در صورت تداوم آن، مسئولان فرهنگی دانشگاه با تایید و عدم واکنش در قبال چنین برنامه‌ای تنها همکاری خود را با این اقدامات، که شایسته جوانان ما نیست اعلام کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به میزان استقبال دانشجویان از مراسم مذکور می توان به این نتیجه رسید که مسئول امور فرهنگی دانشگاه در ایجاد فضای شاد و سالم و در چارچوب قوانین دانشگاه و کشور دچار ضعف است.

این دانشجوی بسیجی با اشاره به اینکه بخش مهمی از دانشگاه دچار خلا ارزشی هست، گفت: پس از مراجعه برخی دانشجویان به اساتید و درخواست همکاری آن ها برای تعدیل و نظارت مسئولان بر مراسم با عباراتی همچون بگذارید شاد باشند، چکار دارید و... مواجه شدند.

اما به نمایشگاه اقیلم هفت رنگ نقدهای بسیار وارد است؛ چرا که حرکات موزون و ناشایست دانشجوهایی بر اثر جو ساخته شده و بی نظارتی مسوؤلان دانشگاه فقط سطح فرهنگ و اعتبار یک دانشگاه را از یک محل کسب علم و تربیت تا حد محلی برای تفرج و مسخره بازی تنزل می دهد.

اخبار مرتبط:

موافق: 3219
مخالف: 2014

کازرون خبر پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد را منتشر نخواهد کرد . لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید. توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائیدچندرسانه ای