en ucuz iek, online iekcisi

iekci

Antalya iekcisi

Uygun fiyata gl

uygun fiyata gl sevgiliye en gzel hediyedir
 // // اخبار-تجزیه شهرستان کازرون با ایجاد شهرستانی جدید، قانونی و به صلاح است؟!!!
شرح خبر

علی اسدزاده؛

تجزیه شهرستان کازرون با ایجاد شهرستانی جدید، قانونی و به صلاح است؟!!!

خبرنگار :
۲۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۰:۴۸
کد مطلب : 10664
204

حال قضاوت با خوانندگان محترم و سؤال از مسئولین گرامی است که دلایل لزوم انتزاع و جدایی بخشی از شهرستان کازرون و تبدیل به شهرستان کردن آن را برای مردم شریف شهرستان بیان کنند با توجه به اینکه اکثریت خواهان یکپارچگی و تقویت و ارتقاء شهرستان هستند تا بیش از پیش بشود به رفع مشکلات بخش ها و ترقی و تعالی و توسعه آن ها رسیدگی کرد

امروز تمام نظریههای علمی، توسعه منطقهای را بر وحدت و یکپارچگی سرزمینی و عملکردی تأکید دارند.

امروز مطابق با موازین علمی، دیگر سرزمینها به استانها و شهرستانها تقسیم نمیشوند، در نیم قرن اخیر تا کنون این مسئله در جهان پیشرفته و حتی جهان در حال توسعه منسوخ شده است، به جای هزینه و بار مالی ناشی از آن هزینهها به سرمایهگذاری و رفع محرومیت و توسعه و ایجاد فرصتها صرف میگردد. (دکتر زیاری استاد دانشگاه تهران)

قبلاً لازم است بدانیم شهرستان از نگاه قانون چه تعریفی دارد؟

تعریف شهرستان از نگاه قانون: طبق ماده7 قانون تعاریف و ضوابط تقسیمات کشوری مصوب 15/ 4/ 1362 و با لحاظ اصلاحات مصوبه قبل از 1389 و آییننامه اجرایی 22/ 7/ 1363 شهرستان عبارت است از ”واحدی از تقسیمات کشوری با محدوده جغرافیایی معینی که از به هم پیوستن چند بخش همجوار که از نظر عوامل طبیعی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی واحدی متناسب و همگن را به وجود آوردهاند.

تبصره 1- حداقل جمعیت شهرستان با در نظر گرفتن پراکندگی و اقلیمی کشور به دو درجه تراکمی به شرح زیر تقسیم میشود: الف) تراکم زیاد، 120000 نفر؛ ب) تراکم متوسط، 80000 نفر.

تبصره 2- در نقاط کمتراکم، دورافتاده، مرزی، جزایری و کویری با توجه به کلیه شرایط اقلیمی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی تا حداقل 50000 نفر با تصویب هیأت وزیران و در مورد استثنایی با تصویب مجلس شورای اسلامی میتواند کمتر از 50000 نفر باشد.

از مهمترین نکات این ماده و تبصرههای آن میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

لزوم بهم پیوستن چند بخش همجوار و همگن در تشکیل شهرستان و از سویی شاخص جمعیتی است که اشاره شده است، پس طبق قانون میبایست این دو مسئله را مورد بررسی قرار داد و در صورت تأیید اجرا گردد.

در ماده 11 از همین فصل آمده است که: بخشها و شهرهایی که فاقد شرایط مذکور در این قانون هستند با همان عنوان باقی میمانند و دولت موظف است حتیالامکان اینگونه واحدها را با شرایط مندرج در این قانون منطبق گرداند.

حال قضاوت با خوانندگان محترم و سؤال از مسئولین گرامی است که دلایل لزوم انتزاع و جدایی بخشی از شهرستان کازرون و تبدیل به شهرستان کردن آن را برای مردم شریف شهرستان بیان کنند با توجه به اینکه اکثریت خواهان یکپارچگی و تقویت و ارتقاء شهرستان هستند تا بیش از پیش بشود به رفع مشکلات بخشها و ترقی و تعالی و توسعه آنها رسیدگی کرد و سزاوار نیست شهرستانی با آن همه سوابق تمدنی، فرهنگی، اقتصادی و انقلابی که قبلاً هم شهرستانها و بخشهائی مثل شهرستانهای ممسسنی سابق و بخش ارژن و...از آن جدا شده، با خورد کردن و تجزیه بیشتر، آن را از رونق انداخته و متروکه نمایند.

مضافاً اینکه این اقدام باید در جهت رفاه و پیشرفت همگانی باشد و نه فقط بخش متعلق به نماینده شهرستان، اگر این اقدام در جهت عدالت اجتماعی با عنایت به داشتن شرایط و اولویتها و نه تبعیض، فشار و تحمیل نماینده است که به سادگی و با یک بررسی ساده میتوان دریافت که بخشهای دیگر شهرستان برای شهرستان شدن نسبت به بخش مطرح شده از هر لحاظ اولاتر هستند زیرا که بخشهای خشت و کنارتخته، جره و بالاده و حتی کهمره نودان از قدمت بیشتر، محرومیت بیشتر، جمعیت بیشتر، فاصله بیشتر تا مرکز شهرستان و از نظر موارد مطروحه در تعریف شهرستان مثل عوامل طبیعی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی که واحدی متناسب و همگن را به وجود آوردهاند از اولویت بیشتری برخوردارند.

حال جای سئوال است که: آیا ایجاد چنین توقعی در چنین موقعیتی با لحاظ وضعیت اقتصادی کشور و اقدام به شهرستانسازی به صلاح کشور و ملت است؟  

با توجه به عدم واجد شرایط بودن بخش مطرح از  شرایط ماده 7 مذکور از جمله شرط تراکم جمعیت و فاقد شرایط تبصره 2 از بند 7 مربوط به نقاط کمتراکم، دورافتاده، مرزی، جزایری و کویری، چه توجیهی برای تجزیه شهرستان کازرون و ایجاد شهرستانی جدیداز آن وجود دارد؟

امید است که مسئولان محترم تقسیمات کشوری به صلاح کشور، رعایت قانون و خواست اکثریت مردم شریف شهرستان توجه نمایند و با حفظ یکپارچگی شهرستان کازرون موجب آرامش و تقویت برادری و تحکیم اتحاد و انسجام هرچه بیشتر مردم شریف و انقلابی شهرستان گردند و مانع از هرگونه سوءاستفاده و طمعورزی افراد سودجو و بدبینی، اختلاف و تفرقه و تشتت بین مردم شوند.

اخبار مرتبط:

موافق: 3219
مخالف: 2014

کازرون خبر پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد را منتشر نخواهد کرد . لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید. توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائیدچندرسانه ای