en ucuz iek, online iekcisi

iekci

Antalya iekcisi

Uygun fiyata gl

uygun fiyata gl sevgiliye en gzel hediyedir
 // // اخبار-روستای گرگنا
شرح خبر

جهانگیر عباسی؛

روستای گرگنا

خبرنگار :
۲۴ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۶:۴۵
کد مطلب : 10666
204

نژاد این طایفه از طوایف بختیاری می باشند که به کوهمره نودان مهاجرت کرده بودند و در روستای گاوکشک ماندگار شدند. چندین خانه و قلعه ای برای خودشان ساختند. مکان اصلی قلعه ی علی خان زار در شمال مسجد فعلی گاو کشک بوده است.

جهانگیر عباسی؛ قدمت ماندگار شدن اهالی روستای گرگنا طبق شرح قباله دست خطی تحریر شده موجود، محدوده قنات آب تلخ را از مرحوم کربلائی خان بابا کلانی فرزند آقا بابا ابن گنجی از طایفه کمال زار برازجانی که به این منطقه مهاجرت کرده بودند.

در سال 1328 هجری قمری مطابق با 1285 شمسی خورشیدی توسط سر طایفه علی خان زار قاید علی ابونصری فرزند محمدعلی خریدداری گردید.

نژاد این طایفه از طوایف بختیاری میباشند که به کوهمره نودان مهاجرت کرده بودند و در روستای گاوکشک ماندگار شدند. چندین خانه و قلعه ای برای خودشان ساختند. مکان اصلی قلعه ی علی خان زار در شمال مسجد فعلی گاو کشک بوده است.

شغل اصلی آن ها دامداری و کشاورزی دیمی بوده است؛ بعد از گذشت سه نسل از روستای گاوکشک کوچ کرده بودند.

در قدیم حد و مرز قدیمی روستای عبدویی با روستای گاوکشک رودخانه فصلی تنگ هنا و مله ی پس بال بوده چون این منطقه باز و علف زار و جنگل های انبوه داشته و از طرفی هم یک چشمه آب شیرین بنام هفت کَسِ و یک رشته قنات آب تلخ وجود داشته است برای دامپروری و سکونت مساعد بود.

حدود یکصد و ده سال پیش خانه ها و قلعه را در گاوکشک به یک باره رها کردند. آن ها پس از خرید محدوده قنات، در جنب قلعه ی قدیمی که در دوران گذشته عبدویی ها آن را گرگنا نام گذاری نموده بودند ماندگار شدند. روستای تازه تأسیس هم به نام گرگنا لقب گرفت.

تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) جمعیت این روستا حدود چهارصد و پنجاه نفر بود به علت نبودن امکانات رفاهی، فرهنگی فنی و کمبود درآمد روزانه خیلی ها به شهرهای کازرون، بوشهر، شیراز و دیگر شهرها مهاجرت کردند و جوانان در ادارات دولتی و شرکت ها استخدام شدند و عده ای هم به کسب و کار آزاد روی آوردند.

در حال حاضر جمعیت ماندگار در روستا 290 نفر می باشند.

تعداد 13 نفر شهید و چندین نفر جانباز تقدیم حراست از کشور عزیزمان ایران و حفظ انقلاب اسلامی و دفاع در مقابل ارتش بعث عراق به سر کردگی قلدر خون خوار قصی القلب یعنی صدام الحسین تکریتی با نثار خون و جان پاره ای از اعضاء بدنشان در نهایت به مقام عظمی شهادت و جانبازی رسیدند.

در سال 1295 توسط آقایان حبیب و محمد حسین جمشیدی و حاج فتح اله عزمی کازرونی در زمان قاجاریه محدوده روستاهای کلانی، عبدویی، تنگ زرد، پرک و وارک را از حاکم یا (والی) فارس خریدداری نمودند و در رژیم پهلوی با تأسیس اداره ثبت اسناد و املاک مالکین قدیم هم محدوده هر روستا را در پلاک های مشخص ثبت نمودند و حد و مرز بین روستاها تعیین و مشخص گردید. در این راستا محدوده روستای عبدویی و گرگنا یک پلاک بود.

با اجرای قانون اصلاحات ارضی بین مالکان تقسیم گردید و محدوده گرگنا از حدود عبدویی مجزا و تفکیک شد و پلاک ثبتی آن 80 و عبدویی 78 می باشد خلاصه مطلب در ذیل قنات آب تلخ که جاری بود یک استخر یا حوض دایره ای شکل سنگ و ساروجی موجود است به احتمال زیاد احداث این قنات و ساخت استخر موجود در دوران ساسانیان باشد. متأسفانه علت خشک سالی و حفر چند حلقه چاه در آخرین چاه قنات آب آن خشکیده شد.

قابل توجه خوانندگان در قبله (غرب) روستای گرگنا در دامنه ی تل سَرِ گَرِ (کوهستانی) که مرتفع است یک چشمه آب شیرین بنام هفت کَسِ موجود می باشد. در سال های پر بارانی آبش خوب است. تا چند سال قبل که روستاها از آب لوله کشی بی بهره بودند. به اجبار از آب آن چشمه استفاده می کردند. بنا به نقل قول گذشتگان و کهن سالان محدوده این چشمه در قدیم متعلق به هفت نفر از اهالی عبدویی بوده هم اکنون بعلت خشک سالی میزان آب دهی یا دبی آن خیلی کم شده است. در سال های پر بارانی آبش کمی بیشتر می شود. ضمناً از روستای تنگ ابوالحیات تا قنات دشت برم فقط این چشمه آبش شیرین می باشد.

درآمد اهالی ماندگار در این روستا دامداری، کشاورزی دیم کار و کارگری در روستا و دیگر روستاهای همجوار میباشد. چند قطعه باغ تاکی (مو- رز) دیمی و باغ انباری موجود است که از طریق چاه و تلمبه آبیاری می شود ضمناً آب چاه ها خیلی قابل خوردن نمی باشد.

اخبار مرتبط:

موافق: 3219
مخالف: 2014

کازرون خبر پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد را منتشر نخواهد کرد . لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید. توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائیدچندرسانه ای