شرح خبر

گفتگو با مدیرعامل تاکسیرانی کازرون

اگر مردم پیگیری نکنند رانندگان تاکسی متخلف بیشتر می شوند / مسئولین باید به فکر حقوق تاکسی داران زحمتکش هم باشند/ تاکسیرانی نیازمند نیروی انسانی و تجهیزات است

خبرنگار :
۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۷:۱۵:۲۴
کد مطلب : 8698
204

ما هم مدافع منافع شهروندان هستیم و هم تاکسیرانان . در مجموعه تاکسی داران کازرون ، اغلب افراد مومن و پاکدستی کار میکنند که نمونه اخلاق هستند. اما مانند هر صنف دیگری ، برخی همکاران هم داریم که خورده شیشه دارند .

برای گرفتن مصاحبه ای چالشی و نقادانه وارد تاکسیرانی کازرون شدیم .از قبل هماهنگی های تلفنی با مدیرعامل سازمان صورت گرفته بود .

وارد که شدیم ، یکی از رزمندگان را که با نام نمیشناختم و چهره اش آشنا بود را پشت میز دیدم. پرسیدم با آقای شکراله اعتمادی کار داریم ، حضور دارند ؟ اتاق کوچکی بود . اما شلوغ . ایشان از پشت میز بلند شد و آرام گفت خودم هستم . خوش آمدی خبرنگار .

جایی برای پذیرایی و نشستن در اتاقی که با پرچم های قرمز رنگ یا زهرا و یا حسین ، زرد رنگ حزب الله ، سبز یا علی و یا علی ابن موسی الرضا (ع) مزین شده بود ، نبود . ما را به سمت سالن انتظار ترمینال راهنمایی کرد . چون اتاق کوچک سازمان تاکسیرانی در گوشه ای از سالن ترمینال مسافربری شهر قرار دارد .

روی صندلی های انتظار در میان مسافران نشستیم . من ، آقای اعتمادی که مدیرعامل سازمان است و دوست خبرنگارم اقای مرصاد رزمی .

 

- بی مقدمه پرسیدم علت تخلفات قابل ملاحظه تاکسی داران چیست ؟ چرا برخی به حق خودشان راضی نیستند ؟

+ پاسخ داد : ما هم مدافع منافع شهروندان هستیم و هم تاکسیرانان . در مجموعه تاکسی داران کازرون ، اغلب افراد مومن و پاکدستی کار میکنند که نمونه اخلاق هستند. اما مانند هر صنف دیگری ، برخی همکاران هم داریم که خورده شیشه دارند . نمی شود که همه را یک جور دید . البته وجود ندارد یک پرونده شکایت از راننده های متخلف که با شدت برخورد نشده باشد .

-چند نفر بازرس دارید ؟

+ در مجموعه ی ما یک نفر بازرس رسمی بیشتر نداریم . ایشان هم سالهاست خدمت کرده اند . قاعدتا اکنون باید بازنشست شوند . ولی به خاطر نداشتن سوابق بیمه همچنان باید خدمت کنند .از طرفی چون این همکار عزیزمان کهولت سن دارد توانایی کار با حجم بالا ندارند . خودم شخصا به صورت نامحسوس اقدام به بازرسی میکنم . موارد متعددی را برخورد کرده ام . از توقیف 24 ساعته خودرو تا جریمه های مختلف و توبیخ هایی که در پرونده سوابق تاکسی داران ثبت شده . مطمئنا با افرادی که تخلفات گسترده داشته باشند در حد تعلیق و یا ابطال مجوز هم برخورد میکنیم .

تعدادی هم بازرس افتخاری داریم که شاید خیلی کمتر وقت همکاری داشته باشند .

- چرا درخواست نیرو و افزایش بازرس نمی دهید ؟

 +درخواست داده ایم . اما شهرداری نیروی کافی ندارد .

- به هرحال سازمان تاکسیرانی جزء معدود سازمان های تحت نظارت شهرداری است که درآمد سالیانه دارد برای شهرداری ، از همان محل درآمد اعتباری برای بازرس های پاره وقت در نظر بگیرد ؟

+ پیشنهاد خوبی است اما پذیرش این نوع پیشنهادت خیلی سخت است . ما حتی در مجموعه یک پرینتر مناسب نداریم و با وجود درخواست های مکرر هنوز نتوانسته ایم یک کامپیوتر به مجموعه اضافه کنیم .

- درآمد سالانه شما در سازمان چقدر است ؟

+ بنظرم پاسخ این سوال را بهتر است از آقای شهردار بگیرید .

-مشکلاتی که در سازمان دارید شامل چه مواردی است ؟

+یک مشکل عمده ما ، مردم هستند . روحیه امر به معروف و نهی از منکر کم رنگ شده است . به هرحال جامعه اسلامی باید توسط مردم مدیریت شود . وقتی می گوییم جمهوری ، یعنی حکومت مردم بر مردم . مردم خودشان باید سهیم باشند . دخالت کنند . پیگیر باشند و مشکلات را با حضور در میدان های مختلف کشور رفع کنند . هرچقدر که ما تعداد بازرس را زیاد کنیم و برخورد های سخت گیرانه هم داشته باشیم نمی توانیم نظارت جامع و عادلانه داشته باشیم . گله‌گی ما از مردم در همین باب است .گاهی یک راننده تاکسی تخلفی دارد . مثلا فرض کنیم در حالت معمول این تخلف کرایه بیش از تعرفه باشد . معمولا مردم حساب و کتاب میکنند، میگویند خوب ما اینجا 300 تومان اضافه پرداخت کرده ایم . ارزش ندارد دو کورس کرایه دیگر بدهیم برویم تاکسیرانی شکایت کنیم .

این یک معضل جدی است برای ما . مردم از رانندگان متخلف شکایت نمی کنند . ما هم سندی نداریم . اما همین مردم عزیز در گوشه و کنار از هرج و مرج تاکسیرانی در محافل خصوصی میگویند . مردم باید اطمینان داشته باشند که ما برخورد میکنیم و به خودشان این زحمت را بدهند که برای جلوگیری و گسترده نشدن تخلفات باید پیگیر باشند . وقت بگذارند . شکایت کنند تا تخلفات در پرونده افراد سودجو ثبت شود و در مواردی که تخلفات ادامه داشته باشد جریمه های سنگین و ابطال پروانه اعمال شود . مطمئنا با مشارکت مردم در امر نظارت ، تخلفات محدود و کنترل می شود .

همانطور که در ابتدا هم گفتم ، ما مدافع قشر زحمت کش تاکسیرانان هم هستیم . به هرحال در این وضعیت رکود باید در نظر داشته باشیم که درآمد تاکسی دارها کم است . مثلا در بهترین حالت یک راننده در ماه مبلغ یک میلیون دویست هزارتومان درآمد دارد . حالا فرض کنید این فرد سرپرست یک خانوار با داشتن دانشجو و فرزندان دانش آموزان باشد . خوب این درامد کفاف نمی دهد .

برای بهتر شدن اوضاع ، ما بارها در جلسات مختلف با حضور نمایندگان ادارات و سازمانهای و ارگانهای ذیربط مطرح کرده ایم که باید با جدیت با خودروهای مسافرکش شخصی برخورد شود تا هم مباحث امنیت شهروندان و هم مشکلات اقتصادی رانندگان رفع شود .

متاسفانه خودروهای شخصی به راحتی در مرکز شهر مسافرکسی می‌کنند و با وجود ارایه گزارشات ما و ثبت مشخصات این خودروها ، برخوردی صورت نمی‌گیرد و هیچ کسی هم پاسخگوی این دست مشکلات تاکسی داران نیست .

 

اقای اعتمادی ، رزمنده 8 سال دفاع مقدس است . درست وسط گلویش جای ترکش مشخص است . دعا میکند شهید شود . گلایه هایی هم دارد از برخی . میگوید بیایید زندگی من را ببینید . با حدود 30 سال کار فقط حداقلی ها را دارم . سوالم این است چطور میشود افرادی که شغلشان کارمندی است ، صدها میلیون و گاها میلیاردها تومان پول دارند ؟

آیا اگر این افراد در مناصب دولتی نبودند بازهم توانایی کسب این پولها و ثروت ها را دارشتند ؟

او میگوید با دیدن این صحنه ، دلم میگیرد . متاسفانه عده ای معدود با چپاول و دست درازی حقوق مردم مستضعف را پایمال میکنند در حالی که ثروت این کشور می تواند همه را تامین کند .

اعتمادی 45 روز هم جنگ با تکفیری در سوریه را تجربه کرده و در مقدمات عملیات آزادسازی نبل و الزهرا سوریه سهمی دارد .می گوید دلم میخواهد به جمع شهدای مدافع حرم بپیوندم . برای همین بارها با یگانهای مختلف سپاه مراجعه کرده است و با خواهش و التماس خواسته است نامش را برای جنگ با تکفیری ها باز هم بنویسند .

او که هیچ دلبستگی به این دنیا ندارد میگوید در سوریه با دوستانی آشنا شدم که بعضی در دفاع مقدس ، با پدرشان همرزم بوده ام .  می گوید دو نبرد مقدس را تجربه کرده ام و آرزو دارم جنگ اصلی که با ام الفتنه جهان است را هم تجربه کنم ، حیف است در نابودی اسرائیل و آزادسازی قدس عزیز بی نصیب بمانم .

حالا فهمیدم این پرچم های منقش به اسامی ائمه علیم السلام که با دقت خاصی و با چسب برروی دیوار نصب شده از کجا آمده . پرچم ها را با چسب و با ظرافتی خاص بر دیوار پی وی سی شده اتاق جوری چسبانده است که به بیت المال زیانی نرسد .

موافق: 3219
مخالف: 2014

کازرون خبر پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد را منتشر نخواهد کرد . لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید. توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائید

 • سجاد

  • ۱۳۹۶/۵/۱۰ ۱۴:۳۹    

  نه عااااااامو

  0
  0
 • مدافع حرم

  • ۱۳۹۶/۵/۱۰ ۲۲:۱۲    

  وقتی از چیزی خبر ندارید الکی چیزی ننویسید همش شده ریا همش شده ظاهر سازی پس کو خدمت به مردم

  1
  0
 • فرهان

  • ۱۳۹۶/۵/۱۱ ۱۰:۳۲    

  اقا تور خدا قبل از نوشتن ی تحقیقی هم بکنین بد نیست بعدهرچی گفتن بنویسید راجب این آ"قا خدمتگذار مردمم هم

  0
  0


چندرسانه ای