// // اخبار-معاون هماهنگ کننده سپاه فجر:بیشترین خدمت با کمترین هزینه را عشایرها انجام می‌دهند/امام جمعه کازرون:عشایر تولیدکنندگان کم‌توقعی هستند که بیشترین نقش تولید را دارند/مدیر کل امور عشایرفارس: تنوع، راه حل مشکل تک محصولی عشایر است
شرح خبر

در اولین همایش تکریم و تجلیل از شبانان و گله‌داران نمونه عشایر فارس مطرح شد

معاون هماهنگ کننده سپاه فجر:بیشترین خدمت با کمترین هزینه را عشایرها انجام می‌دهند/امام جمعه کازرون:عشایر تولیدکنندگان کم‌توقعی هستند که بیشترین نقش تولید را دارند/مدیر کل امور عشایرفارس: تنوع، راه حل مشکل تک محصولی عشایر است

خبرنگار :
۵ آذر ۱۳۹۶ - ۰:۰۶:۱۶
کد مطلب : 9462
204

مسئول قرارگاه آبادانی فارس: عشایر با کمترین امکانات نقش تأثیرگذاری در اقتصاد مقاومتی دارد.

به گزارش "کازرون خبر"، همایش تکریم و تجلیل از شبانان و گله‌داران نمونه عشایر فارس که با حضور رئیس قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه و مشاور فرمانده کل سپاه، معاون هماهنگ‌کننده سپاه‌فجر، مدیرکل ‌امور‌عشایرفارس،امام جمعه، فرماندار و مسوولان استانی و شهرستان و عشایر استان  صبح امروزدر در تالار فرهنگیان کازرون برگزار شد.

فرمانده قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه فجر استان فارس در این برنامه اظهار داشت: راهبرد اصلی سپاه محرومیت‌زدایی و مردم‌دوستی است.

سردار سید ضیاءالدین حزنی گفت: مردم و مسوولان زمانی که کنار هم کار کنند به خوبی از پس مشکلات برمی‌آیند.

 

وی عشایر را یکی از بهترین اقشار جامعه توصیف کرد و گفت: عشایر با کمترین امکانات نقش تأثیرگذاری در اقتصاد مقاومتی دارد.

 

فرمانده قرارگاه آبادانی سپاه فجر استان فارس با بیان اینکه کشور ایران اسلامی را دارای ظرفیت و پتانسیل‌های زیادی برای انجام کار  افزود: در کشور باید بتوانیم با هم خوب حرف بزنیم و کار کنیم تا مشکلات حل شود.

 

حزنی تصریح کرد: همه روستاها گلایه دارند که اوضاعشان به‌درستی رسیدگی نشده و باعث حاشیه‌نشینی در شهرهای مختلف شده است.

 

رئیس قرارگاه محرومیت‌زدایی سپاه رمز موفقیت سپاه را در کنار مردم بودن دانست و گفت: سپاه از خود مردم تشکیل شده و همیشه کنار مردم بوده و خواهد بود و راهبرد اصلی آن محرومیت‌زدایی و مردم‌دوستی است .

 

سرهنگ سعید کوشکی، معاون هماهنگ کننده سپاه فجر استان نیز اظهار داشت:  بیشترین خدمت با کمترین هزینه را عشایرها انجام می‌دهند.


وی گفت: سپاه فجر و قرارگاه محرومیت‌زدایی باید الگویی برای مسوولان و دستگاه‌های اجرایی باشد تا فرهنگ کار بی‌مزد و منت را در جامعه نهادینه کند.

 

معاون هماهنگ‌کننده سپاه‌فجر استان فارس با بیان اینکه تعداد شهدای عشایری نسبت به جمعیت آنها قابل توجه‌است، افزود: عشایر در سخت‌ترین شرایط مثل جنگ تحمیلی پیش‌قراول بوده اند.

 

کوشکی تاکید کرد: همان‌طور که امروز در عرصه‌های دفاعی و نظامی زبان‌زد و سرداران شاخصی مثل حاج قاسم سلیمانی داریم در حوزه اقتصادی نیز باید این‌چنین باشیم.

 

وی خواستار اجرای اقتصاد مقاومتی و بومی شدن آن و خارج شدن اقتصاد از حالت تک محصولی شد و تصریح کرد: با اجرای اقتصاد مقاومتی نظام‌سلطه مجبور خواهد شد در برابر ایران سر‌خم کند.

 

معاون هماهنگ‌کننده سپاه‌فجر استان فارس مهمترین محصول حضور مستشاران ایرانی در کشورهای منطقه را پذیرفتن فرماندهی و مدیریت فرزندان این آب و خاک توسط آنها دانست تاکید کرد: در حوزه اقتصاد نیز باید به همین صورت باشد.

 

کوشکی تصریح کرد: امروز ما نیازمند مدیرانی با روحیه‌جهادی، انقلابی، عمل به‌موقع و به‌هنگام، مخلصانه و به اندازه هستیم تا بتوانیم در مسئله اقتصاد و فرهنگ مشکلات را حل کنیم.

امام جمعه کازرون نیز در سخنانی کوتاه گفت: یکی از راههای اجرای اقتصادمقاومتی را حمایت از عشایر دانست.

حجت‌الاسلام محمدخرسند بیان کرد: انسان چیزی را ذخیره نگه می‌دارد که ارزشمند باشد و این که امام(ره) عشایر را ذخیره انقلاب نامیدند، نشان دهنده ارزشمند بودن آن است.

وی یکی از راه‌های عملی شدن شعار اقتصاد مقاومتی را اهمیت دادن به شبانان دانست و گفت: عشایر با کمترین امکانات و سرمایه، از داشته‌های خود استفاده می کنند که شوربختانه به‌واسطه خشکسالی لطمات زیادی به این قشر وارد شده و از طرفی به شهرنشینی و شغل‌های کاذب رو آورده‌اند که در شان عشایر عزیز نیست.

امام جمعه کازرون خواستار حل مسئله اسکان عشایر شد و افزود: در مباحث فرهنگی و اقتصادی نیز باید کمک کنیم که عشایر به سنتهای گذشته خود پایبند باشند و شهرنشینی عشایر خدمت به آنان نیست بلکه کمک می تواند در بحث تولید، کشاورزی و مرتع داری باشد که عشایر از گذشته به آن مشغول بوده‌اند.

وی با اشاره به مهمان‌نوازی و خونگرمی عشایر گفت: عشایر تولیدکنندگان کم‌توقعی هستند که برخلاف زندگی شهری که کمترین نقش را در تولید دارند و بیشترین مصرف کننده هستند، عشایر بیشترین نقش تولید کننده را دارند.

 خرسند با تاکید بر داشتن اقتصادمقاومتی اظهارداشت: باید در جهت هرچه بهتر شدن تولید و اقتصادمقاومتی با اتکا به عشایر تلاش و مسوولان نیز باید برای رفع مشکلاتشان کمک کنند.

امام جمعه کازرون با توصیه به عشایر جهت حفظ مراتع و عدم اجازه برای سوءاستفاده و تصاحب مراتعشان گفت: یکی از نیازهای عشایر بحث مرتع است که باید تامین شود و از طرفی هم عشایر اجازه تغییر کاربری زمین‌های اهدایی را ندهند.

 وی در ادامه گفت: از طرفی دیگران نیز زندگی را برای عشایر تنگ نکنند، که به اجبار زندگی عشایری را رها و به شهر مهاجرت و به شغل‌های کاذب مشغول شوند

 

روح‌الله بهرامی، مدیر کل امور عشایر فارس نیز اظهار داشت: ایجاد تنوع، راه حل مشکل تک محصولی عشایر است
 بهرامیگفت: استان فارس قطب عشایر کشور بوده و ۳ونیم درصد از جمعیت استان فارس مربوط به این قشر از جامعه است.

وی با اشاره به اولویت تولید و اشتغال برای جامعه عشایر گفت: ۲۵ درصد از گوشت قرمز و ۴۴ درصد از صنایع‌دستی و تولیدات بر دوش عشایر است.

مدیرکل امورعشایر استان فارس ساماندهی کانون اسکان و مراتع را از برنامه‌های این نهاد دانست و ابراز امیدواری کرد که حداقل امکانات را بتوانند برای عشایر فراهم کنند.

بهرامی پراکندگی جمعیت و صعب‌العبور بودن مناطق عشایری را دلیل برخی شاخص‌های پایین‌ امکانات عشایر عنوان کرد و افزود: تلاش داریم در برنامه ششم توسعه هر ساله پنج‌درصد این شاخص‌ها را افزایش دهیم.

مدیرکل امورعشایر استان فارس گفت: عملیات اجرایی اسکان به دلیل مشکل خشکسالی در زمین تحویل داده شده در قطب‌های مخالف امکان بهره برداری در آنها میسر نشده و این امر را با مشکل روبه‌رو کرده است.

وی گفت: در حوزه مرتع و حفاظت از منابع طبیعی با کمک خود عشایر صورت خواهد گرفت، همچنین تسهیلات کم بهره برای بهره‌بردارها بمنظور تامین گوشت‌قرمز در نظر گرفته شده است.

مدیرکل امورعشایر استان فارس با بیان اینکه در حوزه اقتصاد عشایر برای برون رفت از مشکل تک محصولی، با ایجاد تنوع محورهای مختلف این موضوع را دنبال می‌کنیم افزود: در حوزه گردشگری و بوم گردی در بخش حمایت از صنایع دستی، گیاهان دارویی و تاسیس شرکت‌های دانش‌بنیان خدماتی به منظور جلوگیری از تک محصولی و تخریب مراتع در این حوزه‌ها به عشایر کمک خواهیم کرد.

وی با اشاره به ارائه خدمات پشتیبانی به عشایر اظهار داشت: عمده این خدمات بحث آبرسانی است که سالانه یک‌میلیون مترمکعب با ۴۶ دستگاه در استان به عشایر آبرسانی می شود.

بهرامی در پایان گفت: ظرفیت‌های خوبی در برنامه ششم توسعه ایجاد شده که امیدواریم در سال‌های جاری با همکاری هم در تولید و اشتغال جامعه عشایری نقشه خوبی ایفا کنیم.

ش

موافق: 3219
مخالف: 2014

کازرون خبر پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد را منتشر نخواهد کرد . لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید. توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائیدچندرسانه ای