A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/kazeroon/domains/kazeroonkhabar.ir/public_html/index.php:15)

Filename: libraries/Session.php

Line Number: 662

 // // اخبار-دلیل پیامبری
شرح خبر

شرح مثنوی معنوی/ محمدحسین برزویی؛

دلیل پیامبری

خبرنگار :
۱۲ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۳۱:۰۳
کد مطلب : 9524
204

اما وضع و قیاس مردم جاهل و ظاهر بین به گونه ای دیگر بودو همین نوع تفکر کافران را به مجادله و محاجه و نزاع با روش نگرش پیامبران الهی می کشید و دعوت انبا که براساس فطرت الهی آنان بود را نمی پذیرفتند و می گفتند ما بر آئین پدران پیشین خود هستیم.

به گزارش"کازرون خبر"، محمد حسین برزویی، شاعر و نویسنده کازرونی شرح داستان های مثنوی معنوی مولوی را بصورت هفتگی برای این پایگاه خبری ارسال می نماید که به مناسبت هفته وحدت داستانی از پیامبر عظیم الشان اسلام با عنوان "دلیل پیامبری" را به شرح ذیل نگاشته است؛

 

قالوا: ان انتم الا بشرا مثلنا "قران کریم"

کافران دیدند "احمد" را بشر     چون ندیدند از وی انشق القمر

خداوند حکیم: برای هدایت انسان به سمت توحید و یکتاپرستی و دوری از دوگانه و سه گانه پرستی؛ و رشد عقل و اندیشه ی انسان در جهت تکامل و رسیدن انسان به سعادت "دنیوی و اخروی" پیامبرانی ظاهر و آشکار از نوع انسان نه از نوع فرشتگان، فرستاد.قصد انبیا الهی این بوده است که عقل انسانها که پیامبران باطنی هستند از انحراف به شرک و بت پرستی و تجمل گرایی، به راه راست و یکتا پرستی هدایت نمایند.

اما وضع و قیاس مردم جاهل و ظاهر بین به گونه ای دیگر بودو همین نوع تفکر کافران را به مجادله و محاجه و نزاع با روش  نگرش پیامبران الهی می کشید و دعوت انبا که براساس فطرت الهی آنان بود را نمی پذیرفتند و می گفتند ما بر آئین پدران پیشین خود هستیم.

بشنوید از مولوی این داستان / این جدال و آن قیاس کافران

قوم گفتند ای گروه مدعی/ کو واه علم طب و نافعی

چون شما بسته این خواب خورید / همچو ما باشید در ده می چرید

چون شما در دام این آب و گلید / کی شما  صیاد سیمرغ دلید

حب جاه و سروری دارد برآن / که شمارت خویش از پیغمبران

ما نخواهیم اینچنین لاف و دروغ / کردن ان در گوش و افتاده به دوغ

این چندین بیت مولوی از سوره فرقان آیات 7 و 8 اقتباس می کند که کافران گفتند: " می بایست از جانب خدا فرشته به رسالت مبعوث شود زیرا بشر نمی تواند با غیب به اصرار نهان سرو کار داشته باشد . این چه پیامبری است که غذا می خورد و به خواب می رود و برای کسب معاش در بازارها در حرکت است.چرا دسته کم گنجی از آسمان به سوی او افکنده نمی شودتا نیازمند کسب معاش در کوچه و بازار نباشد یا بوستانی ندارد که از محصول آن بخورد."

حافظ:

فرشته عشق نداند که چیست ، قصه مخوان / بخوان جام گل بی به خاک آدم ریز

آری آدم است که در دنیا ز آدم خاکی را حس  می کند.  چرا که فرشته از عالم مجردات است و نمی تواند خواسته ها و نیازهای مادی و معنوی انسان ها را ادراک و تصور کند. چگونه می تواند پیامبر و همدرد انسان ها باشد و پیامبران الهی که : "انا بشر مثلکم " هم با عالم غیب(وحی) در ارتباط بودند و هم معجزات ایات و دلائل روشن همراه خود داشتند .

آتش بر حضرت ابراهیم گلستان شد تا ابراهیم آئین بت پرستی و آتش شهوات و تجملات انسانهای زمان خود را مبدل به بهشت توحید و رضوان الهی کند. حضرت موسی با ید بیضا و عصا آمد تا بنی اسرائیل مردم را از تعلق و گرایش به فرعون، طاغوت زمان و علاقه به خاک بلند کند و به افلاک برساند و حضرت عیسی مرده ها را زنده میکرد تا در حیاتی دوباره آزمایش شوند و از آتش جهنم دور و به بهشت الهی داخل گردند.

و حضرت محمد(ص) با دلایل و معجزات آشکار و قرآن کریم آمد تا مردم را از جهل و خرافه و بت پرستی رهایی دهد و به مکتب حیات بخش اسلام که بالاترین دین هاست دعوت نماید.

و انبیا در پاسخ منکران:

انیا گفتند: کاین زآن علت است /مایه کوری حجاب رویت است

دعوی مارا شنیدید و شما /می نب ینید و این گهر در دست ماست

پیامبران گفتند : جدال شما کافران با دین حق به این سبب است که اصل و اساس کوردلی شما مانع دیدتان می شود و دعوت ما به سوی توحید شنیدید اما معجزات مارا ندیدید.

آفتابی در سخن آمد که خیز/ که برآمد روز، برجه، کم ستیز

تو بگویی آفتابا کو گواه/ گویدت ای کور از حق دیده خواه

سخن ما انبیا بدان مانده که آفتاب از مشرق طلوع کند و به شما بگوید از خواب برخیزید و نافرمانی نکنید و شما به آفتاب بگویید کو دلیل آمدن صبح . آنگاه آفتاب به شما می گوید ای انسان نابینا از خدا دیده ی بصیرت بین بخواه تا نور من خورشید را به بینی.

چون بت سنگین شما را قبله شد / لعنت و کوری شما را ظله شد

چون بشاید سنگتان انباز حق / چون نشاید عقل و جان همراه حق

شما کافران سالیان سال پیکر بت را تراشیده و آن را قبله خود نمودید و برآن سجده کردید و نفرین خدا و کوردلی، سایه و حجاب یکتاپرستی شما گردید. چگونه امکان دارد که شما بت را شریک و همتای خداوند سبحان قرار می َدهید اما عقل و جان را که گرایش به توحید دارد همراه ز حق تعالی قرار نمیدهید.

شما "صم بکم و عمی فهم لا یرجعون" هستید و خداوند براندیشه و عملکرد کافران نظاره می کند "وان جهنم لمحیط للکافرین" .

در پایان کلام نوشین و قصه خوش کلام :

فرشته عشق نداند که چیست ، قصه مخوان / بخوان جام گل بی به خاک آدم ریز

اخبار مرتبط:

موافق: 3219
مخالف: 2014

کازرون خبر پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد را منتشر نخواهد کرد . لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید. توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائیدچندرسانه ای