en ucuz iek, online iekcisi

iekci

Antalya iekcisi

Uygun fiyata gl

uygun fiyata gl sevgiliye en gzel hediyedir
 // // اخبار-سهم کازرون از بودجه 97 "تقریبا هیچ" است (قسمت اول)
شرح خبر

کازرون خبر گزارش می دهد؛

سهم کازرون از بودجه 97 "تقریبا هیچ" است (قسمت اول)

خبرنگار :
۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۴:۳۰
کد مطلب : 9622
204

وقتی با نگاهی جزئی و کوتاه به متن بودجه چند صد صفحه ای سال 97 به دنبال سهم شهرستان کازرون در دو بخش مهم آن پرداختیم، نمی شد متصور شد شهرهای استان فارس، سهم های متفاوتی داشته باشند و کازرون "تقریباهیچ" را به عنوان سهم سال آینده خود در بودجه داشته باشد.

به گزارش"کازرون خبر"، چند روزی از ارائه بودجه 97 توسط ریاست محترم جمهوری به مجلس گذشته است و برای بررسی و تصویب  به نمایندگان ملت سپرده شده است.

هرچند که در کلیت نوع بررسی و تصویب این بودجه برای یکسال آینده توسط مجلس، نواقص فنی و عملی متعددی وجود دارد و تقریبا بالغ بر نیمی از جزئیات بودجه از نگاه و بررسی کارشناسانه نمایندگان مجلس خارج است .

بودجه ای که تمام آمال و آرزوها و مطالبات مردم یک شهرستان و یا استان برای یک سال بعد، در آن گنجانده شده است، این روزها در حالی برای بررسی به مجلسی ها تحویل شده است که کازرون حتی از طرح های مطالعاتی هم بی دریغ مانده است.

وقتی با نگاهی جزئی و کوتاه به متن بودجه چند صد صفحه ای سال 97 به دنبال سهم شهرستان کازرون در دو بخش مهم آن پرداختیم، نمی شد متصور شد شهرهای استان فارس، سهم های متفاوتی داشته باشند و کازرون "تقریباهیچ" را  به عنوان سهم سال آینده خود در بودجه داشته باشد.

همه میدانیم که قدم اول برای شروع هر پروژه، بودجهی مطالعاتی آن است که در صورت تخصیص و جذب  و تائیدیه برای اجرای پروژه ، مراحل اختصاص بودجه و اجرایی آن در دستور کار قرار می گیرد و اگرچه در برخی موارد، یک پروژه به کندی اجرا می شود، اما امید اینکه پروژه به اتمام برسد، حتمی است.

 

ابتدا ردیف  بودجه های ارائه شده توسط دولت در سال 97 در موضوع "طرح های مطالعاتی و اجرائی" ردیف بودجه 14-550000 را بررسی می کنیم؛

در این ردیف بودجه حدود سیصد طرح مطالعاتی در تمام نقاط کشور ثبت گردیده است (293 مورد) که متاسفانه شهرستان کازرون هیچ جایگاهی در این ردیف بودجه مهم و آینده ساز ندارد.

در ادامه به صورت اجمالی سهم دیگر شهرستان های استان و یا شهرستان های پیرامونی را در این ردیف بودجه بررسی کنیم که سهم استان فارس 18 مورد مطالعاتی است؛

در یکی از ردیف بودجه ها به عنوان جالب "مطالعه و حفظ و نگهداری باغات انجیر استهبان" برخورد میکنیم که در شهرستان کازرون موارد مشابه آن نیز وجود داد اما از طرح مطالعاتی بی نصیب بوده است.

براساس گفته بسیاری از کارشناسان محصولات کشاورزی استان، باغات انجیر شهرستان کازرون به مراتب تولیدات با کیفیت تری دارند و مناطقی مانند دوسیران و برخی دیگر از روستاهای کوهمره سرآمد تولید این محصول کشاورزی اند تا آنجا که انجیر روستاهای کازرون توسط شرکت های صنایع بسته بندی استهبان خریداری شده و با مارک استهبان به کشورهای مختلف صادر می شود.

"کیفیت انجیر منطقه دوسیران بالاتر از دیگر مناطق از جمله انجیر استهبان است"، این جمله را سید کمال علوی در مرداد سال گذشته و درآستانه برگزاری جشنواره دوسیران بیان کرده است و از عملکرد نامناسب در معرفی انجیر دوسیران در سال های گذشته نیز انتقاد کرده بود.

نداشتن راه دسترسی مناسب به باغات، نبود آب شرب برای ساکنین دوسیران، ومشکلات آفات مربوط به باغات انجیر از مواردی است که تولید این محصول با کیفیت در شهرستان کازرون را در معرض نابودی تدریجی قرار داده است حال آن که با وجود وعده های مسئولان محلی توقع می رفت اقدامی اساسی همچون استهبان برای این باغات در نظر گرفته شود.

دوسیران و انجیرهای کوهمره تنها باغاتی نیستند که در شهرستان کازرن قدمتی دیرینه دارند بلکه باغات دیم وتاکستان های تاریخی انگور و انجیر روستای دوان که بیش از 80 درصد آن به علل مختلف رها شده اند و یا جنگل های بلوط دشت برم که براساس گفته کارشناسان محیط زیست محلی 70 درصد آن در معرض از بین رفتن به علل آفات(سوسک چوبخوار)، چرای دام، توسعه زمین های کشاورزی، تخریب برای تولید زغال و .... است، همگی نیازمند توجه نماینده عالی دولت در شهرستان کازرون بوده است و امید می رفت در سفرهای ایشان به پایتخت مسئله تامین بودجه مطالعاتی برای پیشگیری از نابودی این مناطق را پیگیری می نمود.

از طرف دیگر توقع می رفت گروه های مردم نهاد در ابن رابطه مطلع می بودند و پیگیر تصویب بودجه برای امر مطالعاتی زیستگاه طبیعی بزرگی همچون دشت برم باشند.

 مطمئنا دولت پس از برنامه مطالعاتی برای حفظ باغات انجیر استهبان، آن را عملیاتی می کند و زمینه توسعه آن باغات و همچنین اختصاص بودجه و تسهیلات در زمینه صنایع تبدیلی را به عنوان اقدامات ثانویه در دستور کار قرار می دهد که زمینه ساز ایجاد شغل در آن شهرستان خواهد شد.

اینها در حالی است که شهرستان کازرون به عنوان یکی از قطب های تولیدات محصولات کشاورزی در فارس و جنوب کشور،  (سال93) قرار بود به " منطقه ویژه اقتصادی با گرایش کشاورزی" تبدیل شد اما پس از آن تقریبا هیچ طرح مطالعاتی مهمی در زمینه افزایش بهره وری، اصلاح الگوی کشت، بررسی انواع ارقام محصولات جدید قابل کشت، طرح های بهینه سازی مصرف آب و توسعه کشت گلخانه ای صورت نگرفته است.

"قسمت های بعدی گزارش بزودی منتشر خواهد شد"

تهیه و تنظیم گزارش: دبیر سرویس اقتصاد کازرون خبر  و  مجید نوحی

موافق: 3219
مخالف: 2014

کازرون خبر پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد را منتشر نخواهد کرد . لطفآ از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمائید. توصیه می‌شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشرشده، از مثبت و منفی استفاده فرمائیدچندرسانه ای