• تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۲
  • کد خبر : 75
  • چاپ خبر
همه چیز را به بورس بسپارند

پرچم بورس را واقعا چه کسانی پایین کشیدند؟

وز گذشته 29 دی 99 سهامداران معترض به وضعیت بازار در مقابل سازمان بورس تجمع کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانند و اعلام کنند که سرمایه آن ها پودر شده است! در این اعتراض یکی از سهامداران خشمگین، پرچم بورس را به نشانه اعتراض پایین کشید اما در واقع این سهامدار

وز گذشته 29 دی 99 سهامداران معترض به وضعیت بازار در مقابل سازمان بورس تجمع کردند تا صدای اعتراض خود را به گوش مسئولین برسانند و اعلام کنند که سرمایه آن ها پودر شده است!

در این اعتراض یکی از سهامداران خشمگین، پرچم بورس را به نشانه اعتراض پایین کشید اما در واقع این سهامدار آخرین نفری بود که دست به این کار زد! قبل از او برخی مسئولین با دعوت بی حساب و کتاب مردم به بورس، پرچم بورس را پایین کشیده بودند! این مسئولین حالا که مردم تا 70 درصد در ضرر می باشند، نسبت به اتفاقات پیرامون بورس سکوت کرده اند.

رئیس جمهور: مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند/ بازار سکه و دلار جای سرمایه گذاری نیست!

به عنوان نمونه شخص رئیس جمهور در سال جاری چندین بار مردم را به بورس دعوت کرد. در 16 مرداد ماه سال جاری درست سه روز قبل از آنکه بورس شروع به ریزش کند، رئیس جمهور اعلام کردند: با شرایطی که بورس نشان می‌دهد اوضاع بهتر خواهد شد؛ مردم باید همه چیز را به بورس بسپارند.

یا وی در 22 مرداد ماه سال جاری گفت: مردم می‌توانند در بازار بورس خریدهایی بکنند که برای دارایی‌شان اطمینان داشته باشند، هدف از اینکه سهام ای.تی.اف در اوایل شهریور ماه با تخفیف فروخته می‌شود، این است که مردم بدانند سکه و دلار جای سرمایه گذاری نیست بلکه بورس و خرید نفت جای سرمایه‌گذاری است و می‌خواهیم از طریق مطمئن به مردم کمک کنیم.

واعظی در اوج ریزش بازار اطمینان به بازگشت داد!

حتی واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور در هنگام ریزش بورس در یک گفتگوی زنده تلویزیونی برای ریزش شاخص کل کف تعیین کرد و این امید را داد که بورس از یک نقطه باز خواهد گشت و این باعث ماندگاری بیشتر مردم در بورس و ضررها و زیان های بیشتر آن ها شد. وی گفت: اصلاح شاخص کل بین یک میلیون و 600 هزار تا یک میلیون و 700 هزار تقریباً تمام می شود و دوباره آن روند خود را طی خواهد کرد.

هشدارهایی که جدی گرفته نشد!

امیدهای واهی و دعوت دولتمردان به بورس آن هم در هنگام ریزش بورس عجیب و غریب بود! حتی وقتی برخی دیگر از مسئولین در مقابل این دعوت های بی حساب و کتاب دولتمردان ایستادند و هشدار دادند، آنها نه تنها توجهی نکردند بلکه منتقدین را مورد هجمه هم قرار دادند.

علاوه بر برخی نمایندگان مجلس و کارشناسان اقتصادی، محسن رضایی دبیر تشخیص مصلحت نظام نیز طی چند مرتبه هشدارهایی را پیرامون رشدهای بی حساب و کتاب بورس دادند اما در آن زمان گوش شنوایی نبود و حالا گذر زمان همه چیز را مشخص کرده است.

اردیبهشت 99: کفه بورس به هوا رفته است و برای خود کف می زنند!

وی در اردیبهشت ماه سال جاری در حالی که بورس در حال رشد بود طی یادداشتی اعلام کرد: برخی دولت‌ها در ایران، اقتصاد را الاکلنگی اداره کرده اند، به نحوی که کفه‌ای را روی زمین متوقف و کفه دیگر را تقویت کرده اند و بدین ترتیب، تعادل اقتصاد را به هم زده اند؛ یک بار به امید کاذب گشایش بین المللی و ورود سرمایه خارجی از ناحیه مذاکرات برجام، روی تولید و سرمایه ملی می‌نشینند و متوقفش می‌کنند و در آن سو با سد شدن مسیر نقدینگی به تولید، با هدف کنترل تورم، سرمایه ملی را با نرخ سود بالا در بانک‌ها حبس کرده، نظام بانکی را هوا می‌کنند. نتیجه این می‌شود که سیل نقدینگی سد بانک‌ها را شکسته، راهی بازار‌های سوداگری و سفته‌بازی چون طلا، ارز، مسکن و… می‌شود، تورم افسار می‌گسلد، ارزش پول ملی به سبب تضعیف تولید، تضعیف می‌شود و سیلی به صورت اقتصاد می‌خورد. سال ۹۶ و ۹۷ اینچنین شد. طی ماه های اخیر، با کاهش نرخ سود بانکی، بانک را هم به کفه تولید افزوده و زمینگیر می‌کنند تا کفه بورس به هوا رود و به سبب این موفقیت، برای خود کف می‌زنند؛ حال آنکه در حال تبدیل نقدینگی بدون پشتوانه به سرمایه بدون پشتوانه هستند.

تیر 99: وقتی بورس برخلاف مشخصه نظام اقتصادی سالم عمل می کرد!

رضایی در 29 تیرماه سال جاری با اشاره به مشخصه نظام اقتصادی سالم در توییتر نوشت باید سود فعالیت مولد، بیش از سود فعالیت غیرمولد باشد و آنچه امروز در بورس ایران اتفاق می‌افتد برخلاف این اصل و برخلاف «هدایت نقدینگی به تولید» است.

شهریور 99: 150 متخصص چتربازی که پول مردم را به جیب زدند!

دبیر تشخیص مصلحت نظام در 18 شهریورماه سال جاری هم گفت: وقتی اطلاعات بازار سرمایه و فرصت‌های اقتصادی آن به صورت یکسان برای عامه مردم شفاف نباشد عده اندکی نوسانات را زودتر پیش‌بینی و رصد می‌کنند، به موقع وارد بازارها می‌شوند، سودهای بادآورده را درو می‌کنند و اکثریت مردمی که دیرتر وارد می‌شوند با زمین‌های سوخته مواجه می‌گردند! بنا بر اطلاعات موثق بیش از ۱۵۰ نفر در کشور هستند که متخصص چتربازی هستند این افراد پول خود را در بانک‌ها و یا دارایی‌های نقد شونده نگه می‌دارند و می‌دانند که هر چند سال یک بار چه فرصت‌های سودآوری ایجاد می‌شود. در مورد بورس هم طیف مذکور به خوبی پیش بینی کرده بود که این فرصت چه موقع در بورس رخ خواهد داد. با این حساب پول‌های خود را به آن سمت بردند و برداشت سودآور و قابل توجهی در سال ۹۸ از بورس داشتند و داستان این اواخر که سوددهی بورس تمام شده بود و مردم عادی به سمت بورس رفتند پایان یافت.

دی 99: تذکراتی که جدی گرفته نشد!/ پنبه را از گوش رئیس جمهور درآورید!

محسن رضایی در 27 دی ماه طی مصاحبه ای گفت: چقدر تذکر دادیم که موضوع بورس را با حساب و کتاب مدیریت کنید و باید پولی که وارد بورس می‌شود، از آن طرف منجر به تولید شود، اما این پول آمد و آنقدر دور خود چرخید که بورس را به این روز انداخت. همه این مسائل، فرصت هستند اما مدیریت بد، آنها را تبدیل به مشکل کرده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در آخرین توئیت خود در مورخ 30 دی ماه 99 نوشت: آقای روحانی در پاسخ به نگرانی اقتصاددان ها گفته بود «پنبه در گوش» خود بگذارید که خبرهای مثبت بورس ما را نشنوید! ظاهراً خود نیز چنین کرده است. یک مسلمان، پنبه را از گوش رئیس جمهور درآورد که صدای مردم ستمدیده را بشنود!

 

به هر حال این هشدارها که از سر دلسوزی داده می شد نه تنها جدی گرفته نشد بلکه مورد نقد قرار گرفت و حالا کار به ضرر 70 درصدی مردمی رسیده که با زحمت پولی درآورده و در راستای تشویق دولتمردان و برای حمایت از تولید به بورس روانه کرده بودند.

در واقعیت پرچم سازمان بورس را همان کسانی پایین کشیدند که نه تنها به این تذکرات توجهی نکردند بلکه مردم را به صورت بی حساب و کتاب به بورس دعوت کردند و حالا هم سکوت کرده اند و حتی صدای مردم تا کمر در ضرر را نمی شنوند.

لینک کوتاه

برچسب ها

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.